Special Education

Eastern Regional Office

NYS Education Department
P-12: Office of Special Education
Special Education Quality Assurance (SEQA)
89 Washington Avenue, Room 309 EB
Albany NY 12234
Telephone: (518) 486-6366 -- Fax: (518) 402-3582

Satellite office: Malone
209 West Main Street, Suite 3
Malone NY 12953-9501
Telephone: (518) 483-3530 -- Fax: (518) 483-3552

Jackie Bumbalo Coordinator, Upstate SEQA (315) 428-4563
Diane Avery Regional Supervisor (518) 486-6366
Jill Cheney-Bovee Regional Associate (518) 486-6366
Sue Eckert Regional Associate (518) 486-6366
Sharon Hull Regional Associate (518) 486-6366
Rusty Kindlon Regional Associate (518) 486-6366
Tina Minehan Regional Associate (518) 486-6366
Deborah Rous Regional Associate (518) 486-6366
Michelle Snell Regional Associate (518) 483-3530
Janet Wolfe Regional Associate (518) 486-6366

 

School Districts/ BOCES Regions Served by Eastern Regional Office

Albany-Schoharie-Schenectady-Saratoga BOCES (Capital Region)

Albany
Berne-Knox-Westerlo
Bethlehem
Burnt Hills – Ballston Lake
Cobleskill-Richmondville
Cohoes
Duanesburg 
Green Island
Guilderland 
Maplewood
Menands UFSD
Middleburgh
Niskayuna
North Colonie
Ravena-Coeymans-Selkirk 
Rotterdam – Mohonasen
Schalmont
Schenectady
Schoharie
Scotia-Glenville
Sharon Springs
Shenendehowa
South Colonie
Voorheesville
Watervliet                                                    

Clinton-Essex-Warren-Washington BOCES

AuSable Valley
Beekmantown
Chazy
Crown Point 
Elizabethtown
Keene
Moriah
Northeastern Clinton
Northern Adirondack
Peru
Plattsburgh
Putnam
Saranac
Schroon Lake
Ticonderoga
Westport 
Willsboro                                                                    

Delaware-Chenango-Madison-Otsego BOCES

Afton
Bainbridge-Guilford
Delhi
Downsville
Franklin
Georgetown – S. Otselic
Gilbertsville-Mt. Upton
Greene
Hancock
New Berlin (Unadilla Valley)
Norwich
Otego-Unadilla (Unatego)
Oxford
Sherburne Earlville
Sidney
Walton

Franklin-Essex-Hamilton BOCES

Brushton Moira
Chateaugay
Lake Placid
Long Lake
Malone
Raquette Lake
Salmon River 
Saranac Lake
St. Regis Falls
Tupper Lake 

Hamilton-Fulton-Montgomery BOCES

Amsterdam
Broadalbin-Perth
Canajoharie
Edinburg
Fonda-Fultonville
Fort Plain
Gloversville
Johnstown
Lake Pleasant
Mayfield
Northville
Piseco
St. Johnsville
Wells
Wheelerville

Otsego-Delaware-Schoharie-Greene BOCES

Andes
Charlotte Valley
Cherry Valley-Springfield
Cooperstown
Edmeston
Gilboa-Conesville
Hunter-Tannersville 
Jefferson
Laurens
Margaretville
Milford
Morris 
Oneonta
Roxbury
Schenevus
South Kortright
Stamford
Windham-Ashland-Jewett
Worcester  

Rensselaer-Columbia-Greene boces (Questar III)

Averill Park
Berkshire
Berlin Central
Brunswick Central
Cairo-Durham
Catskill  
Chatham
Copake-Taconic Hills
Coxsackie-Athens
East Greenbush
Germantown
Greenville
Hoosic Valley
Hoosick Falls
Hudson
Kinderhook (Ichabod Crane)
Lansingburgh
New Lebanon
North Greenbush Common
Rensselaer
Schodack
Troy
Wynantskill

St. Lawrence-Lewis BOCES

Brasher Falls
Canton
Clifton-Fine
Colton-Pierrepont
Edwards-Knox
Gouverneur 
Hammond
Harrisville
Hermon Dekalb
Heuvelton
Lisbon   
Madrid-Waddington  
Massena
Morristown
Norwood-Norfolk
Ogdensburg
Parishville-Hopkinton
Potsdam

Washington-Saratoga-Warren-Hamilton-Essex BOCES

Argyle
Ballston Spa
Bolton
Cambridge
Corinth
Fort Ann
Fort Edward
Galway
Glens Falls
Glens Falls Common
Granville
Greenwich
Hadley Luzerne
Hartford
Hudson Falls
Indian Lake
Johnsburg
Lake George
Mechanicville 
Minerva
Newcomb
North Warren
Queensbury
Salem
Saratoga Springs
Schuylerville
South Glens Falls
Stillwater
Warrensburg
Waterford - Halfmoon
Whitehall                                        

RAs are responsible for preschool programs located within their BOCES regions.

Private/Special Act Schools (Day Only)

Cobb Memorial School
Oak Hill School
UCP Capital District:  Center for the Disabled
UCP Tri-Counties:  Prospect School
Wildwood School

For other day/residential nondistrict programs, contact the Nondistrict Unit.

Last Updated: July 1, 2014